تبلیغات
 روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین - امضای تفاهم نامه ی همکاری ما بین اداره ی کل اوقاف و امور خیریه استان و اداره ی کل کتابخانه های استان قزوین

تفاهم نامه بین اداره ی کل اوقاف و امور خیریه و اداره کل کتابخانه های استان قزوین

حجت الاسلام و المسلمین انصاری مدیر کل اوقاف قزوین ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان عزیز ، به تشریح برنامه های اوقاف و توافقنامه مزبور پرداخت .وی در ادامه به اهمیت روز معلم و سالگرد شهادت استاد مطهری....

 

امضای تفاهم نامه ی همکاری ما بین اداره ی کل اوقاف و امور خیریه استان و اداره ی کل کتابخانه های استان قزوین
به گزارش  روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین ،  حجت الاسلام و المسلمین انصاری مدیر کل اوقاف قزوین ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان عزیز ، به تشریح برنامه های اوقاف و توافقنامه مزبور پرداخت .
وی در ادامه به اهمیت روز معلم و سالگرد شهادت استاد مطهری پرداخت و افزود :
نامگذاری این ایام به روز معلم بسیار پر معنا و نیکوست چرا که شهید مطهری به عنوان فرد فرهیخته حوزه کارش حوزه علم آموزش و روشنگری مردم در ابعاد دینی بود و رسالت ایشان رسالت آموزش و آگاهی دادن به نسل جوان و فرهیخته و نسل خودش بود که بعد از شهادت نیز این رسالت ادامه یافت تفاهم نامه این اداره کل با کتابخانه ها در ترویج فرهنگ کتابخوانی امضا می شود ما وقتی آیات قرآن را بررسی می کنیم می بینیم اولین آیاتی که بر پیامبر نازل شد سوره ی مبارکه ی علق است این آیات جای دقت و بررسی دارد چرا که بخوان در کنار پروردگارت یعنی حوزه کار ، حوزه تربیت و فرهنگ است .
کتابخوانی کاری ارزشمند و نیکوست که اگر در مکانی مقدس باشد تاثیر معنوی آن بیشتر است . لذا با کمک مدیر کتابخانه ها به طور وسیعی در سطح امامزاده ها و مساجد و موقوفات این موضوع را گسترش می دهیم که در این راستا کتاب از اداره ی کل کتابخانه ها و محل کتابخانه از اوقاف خواهد بود . بنای ما این است در سطح استان در مناطق شهری و روستایی کتابخانه هایی در جوار امامزاده بسازیم و طرح جامع امامزاده ها نیز این موضوع مد نظر است .
هدف از این تعامل و همکاری در 5 محور خلاصه می شود :
1 ـ استفاده از ساختمانها و اماکن موقوفه بلااستفاده برای این منظور
2 ـ استفاده از زمینهای موقوفه و قابل واگذاری ، عام المنفعه برای راه اندازی کتابخانه ها بر اساس قوانین
3 ـ ایجاد کتابخانه های مشارکتی در جوار بقاع متبرکه و جذب جوانها که فضای معنوی و علمی ایجاد شود .
4 ـ همکاریهای مشترک در زمینه جذب موقوفات مرتبط با کتابخانه های عمومی
5 ـ بهره مندی نهاد کتابخانه ها از کتب وقفی
انشاء الله با همکاری ، این اتفاق به سرعت در استان ما عملی شود و مردم از این اتفاق نیکو بهره مند شوند .
در ادامه این نشست سخنرانی جناب آقای لالوها مدیر کل محترم کتابخانه ای استان قزوین با موضوع اهمیت کتاب و کتاب خوانی اشاره نمود و در ادامه افزود :

 

 :
کتابخانه ها فراز و نشیب های زیادی را طی کردند با تحولی که در 4 سال گذشته و با حضور جناب آقای واعظی شاهد تحولات اساسی در حوزه ی کتابخانه ها بودیم. یکی از بحث های مهمی که مطرح شد مطالعه مفید بود که به این نتیجه برسیم که چه نوع مطالعه ای مفید و ثمر بخش است که جلساتی برگزار گردید و در نتیجه مقرر شد هر کتابی ارزش مطالعه را ندارد و کتابی ارزش دارد که انسان را به تعالی برساند و نهاد کتابخانه ها در امور کشور و استانها حساسیت زیادی را در مورد کتابهایی که به کتابخانه ها وارد می شود را دارد .
حتی کتابهای اهدایی کنترل می شوند تا هر کتابی وارد این حوزه نشود ، امروز شرایط جامعه ما به گونه ای است که زیر بمباران انواع اطلاعات بشری هستیم و طبقه بندی این اطلاعات کار بسیار مشکلی می باشد .
34 هزار نفر عضو داریم که 90 درصد جوانان هستند . لذا باید ظریف و موشکافانه برخورد کنیم . چه از نظر مراجعه و چه از نظر منابع .
ما به گونه ای در حوزه کتابخانه ها و ارتقای فرهنگ مطالعه فعالیت می کنیم که فشار تبلیغاتی و بمباران اطلاعاتی در سطح دنیا ، جوانان رابه کتاب خواندن جذب کنیم و باید منابعی در اختیار جوانان قرار دهیم که اینترنت ، ماهواره را کنار گذارند ما هر چه در حوزه ی کتابخانه ها هزینه کنیم کم است .
تجهیزات ماهواره باقیمتی ارزان وارد کشور ما می شود و لوح های فشرده غیر مجاز حتی رایگان توزیع می شود .
ما کار حساسی در حوزه ی فرهنگ و کتابخانه ها داریم و یک سازمان به تنهایی متولی نیست و دست نیاز به سمت ارگانها دراز می کنیم تا در خدمت مردم استان باشیم .
ما آمادگی داریم فضاهایی که در اختیار ما قرار می دهند منابع آن را تامین کنیم و این متاع مورد استفاده جوانان قرار گیرد .
ما فضاهای زیادی داریم که بلااستفاده است که امیدواریم با همت اوقاف از این فضاها استفاده شود و در آینده نزدیک شاهد گسترش فرهنگ کتابخوانی باشیم .
در چند سال اخیر در حوزه های بازسازی کتابخانه ها اقدامات چشمگیری داشتیم و سایت های اینترنتی داشتیم و انشاء الله در کنار امامزاده ها داشته باشیم .
امیدواریم در کنار این موضوع راه اندازی کتابخانه های دیجیتالی رانیز داشته باشیم و همچنین مقرر است حسینیه ی سید جمال را در آینده ای نزدیک به صورت قرائت خانه داشته باشیم .

 طبقه بندی: اخبار روابط عمومی، 
نوشته شده در سه شنبه 15 اردیبهشت 1388 توسط مجید سرکار | نظرات ()